Saturday, October 16, 2010

Strpljenje u poteškoćama i izazovima strasti

Strpljenje predstavlja odvraćanje duše od nemira i srdžbe, čuvanje od poroka, čuvanje jezika od tužakanja, te postojanost u izvršavanju propisa Kur’ana i sunneta. Islam je postavio potpun metod kojim se musliman suočava sa ovosvjetskim životom prepunim nedaća i poteškoća. Stoga su u Kur’anu došle mnogobrojne preporuke koje pozivaju vjernika da se naoruža strpljenjem pojašnjavjući njegovu važnost i uticaj. Uzvišeni kaže:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
“O vjernici budite strpljivi i izdržljivi, na granicama bdijte i Allaha se bojte, da biste postigli ono što želite!” (Ali Imran, ajet 200)

El-Hasan el-Basri kaže: “Naređeno im je da budu strpljivi u vjeri kojom je Allah zadovoljan, a ona je islam. Tako je neće ostaviti ni u radosti ni u žalosti, niti u poteškoćama, niti u blagodati sve dok tako ne umru kao muslimani. Naređeno im je da budu izdržljivi prema neprijateljima, a bdijenje je čest i naizmjeničan boravak na mjestima ibadeta i čvrsta postojanost. Neki su rekli da je to čekanje namaza nakon obavljenog namaza, a neki da je to bdijenje na bojištima.”

Uzvišeni kaže:

وَجَعَلْنَا بَعْضَكُمْ لِبَعْضٍ فِتْنَةً أَتَصْبِرُونَ
“Mi činimo da jedni druge u iskušenje dovodite, pa izdržite!” (Suretul-Furkan, ajet 20)



tj. On iskušava zlom i dobrom, srećom i nesrećom i vjernike iskušava nevjernicima radi ispita i oprosta, ali i radi kazne što je općepoznato u historiji svih naroda.

Strpljenje je Allahova oporuka svim Njegovim poslanicima koji su željeli pobjedu, sigurnost i snagu. Uzvišeni kaže:

فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُولُو الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَلَا تَسْتَعْجِلْ لَهُمْ
“Ti izdrži kao što su izdržali odlučni poslanici i ne traži da im kazna što prije dođe!” (Suretul-Ahkaf, ajet 35.)

Strpljenje je najviši stepen i zato Allah u Mudroj Knjizi kaže o strpljivima:

إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ
“Allah je sa onima koji su strpljivi.” (Suretul-Bekare, ajet 153.)

Allah je strpljenje radi njegove važnosti i značenja spomenuo na oko devedeset mjesta u Kur’anu.

Ibn Kesir kaže: “Strpljenje je dvojako: Strpljenje prilikom ostavljanja zabrana i griješenja i strpljenje u izvršavanju pokornosti i približavanju Allahu . Druga vrsta ima veću nagradu, jer je ona cilj. Treća vrsta je strpljenje u nedaćama i nesrećama.”